حزب الله لبنان، در حال نقش آفرینی برجسته و شایان توجه در صحنه سیاسی لبنان
تاریخ: ۲۱:۲۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
آمریکا در تلاش برای مقابله و تضعیف نقش حزب الله

دولت آمریکا خطاب به اتباع خود گفته که «به دلیل جرم، تروریسم و درگیری مسلحانه در لبنان، در سفر به این کشور تجدیدنظر کنید».در بیانیه وزارت خارجه آمریکا از اتباع این کشور خواسته شده که به مناطق مرزی لبنان با سوریه، فلسطین اشغالی و همچنین اردوگاه‌های مهاجران مستقر در لبنان نروند. در این بیانیه به […]

ملاحظه: محافل رسانه ای لبنان بیانیه اخیر آمریکایی ها را یک بیانیه هشدارآمیزِ غیرمتعارف» تلقی و آنرا به تحولات منطقه و شکست طرح‌های آمریکایی در تضعیف محور مقاومت از سوریه گرفته تا ایران و حزب‌الله مرتبط دانسته اند.

زمان صدور بیانیه به‌لحاظ مسائل داخلی لبنان، به تشکیل دولت مرتبط است؛ ضمن آنکه حجم فشارهای آمریکایی برای محاصره حزب‌الله و تحت فشار قرار دادن تشکیل دولت نیز برای همگان آشکار است.

این بیانیه به مواردی نظیر نکات قبل از جنگ سی‌وسه روزه ۲۰۰۶ و ایجاد ترس از جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان اشاره شده و نسبت به نزدیک شدن به مرزهای جنوبی و نیز حملات تروریستی علیه مراکز دولتی و گردشگری و دینی و ناتوان شمردن دستگاه‌های امنیتی لبنان اشاره شده است.

همچنین بیانیه فوق متضمن تهدیدات سرپوشیده علیه لبنان (دولت و ریاست جمهوری این کشور) است مبنی بر اینکه ثبات کنونی توسط عملیات های ترئریستی در معرض تزلزل و بی ثباتی است.

در همین رابطه روزنامه النهار با رئیس دفتر روزنامه واشنگتن پست در بیروت گفتگویی داشته که وی گفته است: هشدار وزارت خارجه آمریکا در مورد سفر به لبنان بسیار نگران‌کننده است و رابطه مستقیمی با وضعیت کنونی ندارد اما باید برای وضعیت بدتری آماده شد؛ چراکه نمی‌توان به‌هیچ‌وجه آنچه در خاورمیانه اتفاق خواهد افتاد را پیش بینی کرد.

نکته بسیار مهم و راهبردی در بیانیه فوق که از نگاه افکار عمومی پنهان مانده، هدف گیری اقتدار و تاثیرگذاری حزب الله لبنان در صحنه سیاسی این کشور است که بزودی منجر به تشکیل کابینه با بیشترین عناصر حزب الله خواهد شد و این مهم نقش تعیین کننده ای در معادلات منطقه غرب آسیا خواهد داشت.

پاسخی بگذارید