تاریخ: ۲۰:۰۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
ایران، قدرتی نوظهور در صنعت دفاعی جهان

کشور پهناور ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه و جهان از حیث موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، جمعیت و تاریخ سیاسی اجتماعی است. کشوری با قدمت چندین هزار ساله، تمدنی باشکوه و فرهنگی انسان‌دوستانه که به گواه تاریخ، بیش از سه قرن است به هیچ کشوری حمله نکرده اما در برابر متجاوزان به خوبی از خود […]

کشور پهناور ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه و جهان از حیث موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، جمعیت و تاریخ سیاسی اجتماعی است. کشوری با قدمت چندین هزار ساله، تمدنی باشکوه و فرهنگی انسان‌دوستانه که به گواه تاریخ، بیش از سه قرن است به هیچ کشوری حمله نکرده اما در برابر متجاوزان به خوبی از خود دفاع کرده است.

ایران اسلامی در دوران هشت ساله دفاع مقدس هر چه در توان داشت به صحنه آورد و ماحصل آن رانده شدن متجاوزان از خاک کشورمان و حفظ تمامیت ارضی آن بود. روزنامه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» در این باره می‌نویسد: «ایران در طول جنگ هشت ساله به خوبی از تمام توانایی‌اش برای دفاع از خود در برابر دشمن استفاده کرد.»

پیشرفت دفاعی ایران در طولانی‌ترین دوران تحریم
کشورمان در سال ۱۳۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، از سوی سازمان ملل مورد تحریم تسلیحاتی قرار گرفت و اکنون بیش از چهار دهه است که در تحریم نظامی به سر می‌برد. با این حال، ایران اسلامی توانست با کمترین بودجه دفاعی نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه و جهان، مایحتاج دفاعی خود را در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی تولید کند.

ایران پس از پایان جنگ تحمیلی با تجارب ارزشمندی که از این جنگ به دست آورد، پیشبرد صنعت دفاعی خود را با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی در دستور کار قرار داد و تا جایی در این زمینه به موفقیت رسید که امروز تحسین بسیاری از مقامات و رسانه‌های خارجی را برانگیخته است.

ایران در میان ۲۵ ارتش قدرتمند جهان
وبسایت “گلوبال فایر پاور” با در نظر گرفتن ۵۰ فاکتور مختلف از جمله بودجه نظامی، میزان تجهیزات و تعداد نیرو، در تازه‌ترین رده‌بندی خود در ماه مه ۲۰۱۷، ایران را در میان ۲۵ ارتش قدرتمند جهان در رده بیستم قرار داد.

توانمندی نیروهای نظامی ایران در تامین امنیت مرزها تاکنون بارها در رسانه‌ها و گزارش‌های مختلف مورد اذعان قرار گرفته است. به عنوان نمونه، قوای نظامی ایران به گفته وبسایت “شبکه نیروهای آمریکایی” (AFN) دارای قابلیت‌های ویژه‌ای برای دفاع از مرزها هستند و تاکنون به خوبی در این سالها از مرزهای کشورشان دفاع کرده‌اند.”

«دیوید رابرتز» معاون موسسه پژوهشی امنیت و دفاع در آمریکا نیز می‌گوید: «نیروهای نظامی ایران بسیار گسترده و برای ما ناشناخته هستند. آنها می‌توانند با روش‌های متفاوت و خاص خود در جنگ‌ها حاضر شوند.”

تجهیزات بومی ایران و استفاده از توان حداکثری
روزنامه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» در مقاله‌ای مفصل می‌نویسد: «ایران در جنگ با عراق به خوبی از ظرفیت‌های نظامی خود بهره برد. به عنوان مثال، آنها با داشتن ۲۰۲ بالگرد AH-1، توانایی استفاده حداکثری از امکانات را به نمایش گذاشتند. البته ایران یک تفاوت ویژه دیگر نیز دارد و آن اینکه متخصصانش کاربرد و استفاده از ظریفت نظامی کشورشان را به خوبی می‌دانند.»

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «ایران علیرغم اینکه سالها تحت تحریم‌های همه جانبه نظامی بوده است، توانسته مجموعه‌های نظامی خود را فعال نگه دارد و البته این کشور دست به کار شگفت‌انگیزی زده است. ایران موفق شده است تجهیزات نظامی خود را احیا، بازسازی و تعمیر کند و درمسیر توسعه آنها برای ساخت مدل‌های جدیدتر قدم بردارد. آنها بالگردهای خود را ارتقا داده‌اند و از آنجاکه این کار به دست متخصصان بومی انجام شده درک قابلیت‌های این مدل‌های ارتقایافته برای ما بسیار سخت است.»

همچنین، موسسه مطالعات جنگ (ISW) در گزارشی اذعان کرده است: ایران زیردریایی‌هایی دارد که ردیابی سیگنال آنها به راحتی برای ما امکان پذیر نیست. در این باره پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» نیز می‌گوید: «ایران دو نوع زیردریایی بومی با نام‌های غدیر و فاتح دارد؛ زیردریایی غدیر یک نمونه با ابعاد کوچک، قوی و پیش‌رونده است و زیردریایی فاتح یک نمونه ۵۰۰ تنی خاص با توانایی حمل نیرو و سلاح است که ایران با ساخت آن توان خود را در ساخت تجهیزات نظامی به خوبی ثابت کرد.»

پایگاه “شبکه نیروهای آمریکایی” (AFN) هم معتقد است ایران اگر بخواهد با زیردریایی فاتح می‌تواند مسیر عبور و مرور ۲۰ درصد نفت جهان را در تنگه هرمز ببندد. این پایگاه در مقاله‌ای دیگر در سال ۲۰۱۵ نوشت: «ایران با ساخت موشک سجیل به ما ثابت کرد که در زمینه دانش نظامی با کشورهای منطقه تفاوت فاحشی دارد.»

تمجید کارشناس برجسته اسرائیلی از دستاوردهای موشکی ایران
ایران، قدرتی نوظهور در صنعت دفاعی جهانپیشرفت توانمندی نظامی دفاعی ایران در سالهای پس از انقلاب حتی کارشناسان صهیونیست را نیز انگشت به دهان کرده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مهرماه سال جاری در دیدار با نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی کشور، پیشرفت‌های نظامی و موشکی ایران در عین تحریم کامل را موجب حیرت و حتی تحسین دشمنان برشمردند و افزودند: «مقاله چند سال قبل یک “ژنرال صهیونیست” در این خصوص، نمونه‌ای از این واقعیت است».

رهبر انقلاب در ادامه نامی از این ژنرال صهیونیست به میان نیاوردند اما اشاره ایشان به «یوزی رابین» مدیر سابق سازمان دفاع موشکی رژیم صهیونیستی بود که برای افرادی که مسائل موشکی خاورمیانه را از نزدیک دنبال می‌کنند، نامی شناخته‌شده است.

وی بنیانگذار سازمان دفاع موشکی رژیم صهیونیستی (از زیرمجموعه‌های وزارت جنگ) است که به مدت حدود یک دهه – از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ میلادی – مدیریت برنامه دفاع موشکی این رژیم را بر عهده داشت و پس از آن نیز تا پیش از بازنشستگی در سمت‌های مختلفی از جمله در سازمان هوافضا و شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی مشغول به فعالیت بود و دو بار در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ برترین جایزه دفاعی این رژیم را از آن خود کرد.

یوزی رابین پس از بازنشستگی از ارتش به عنوان یک کارشناس موشکی با اندیشکده‌های زیادی در داخل و خارج از فلسطین اشغالی همکاری داشته و در رابطه با برنامه‌های موشکی و فضایی کشورمان نیز به کرات در کنفرانس‌ها یا نشریات مختلف به اظهارنظر پرداخته است.

وی در سال ۲۰۱۵ در یک سخنرانی در واشنگتن با اذعان به توانمندی‌های دفاعی کشورمان گفت: «در یک سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در برنامه موشکی ایران رخ داده است و این کشور به سرعت در حال ارتقاء موشک‌های خود است».

این ژنرال صهیونیست در ادامه این سخنرانی با اشاره به موشک فاتح ۱۱۰ گفت این موشک به طور خاص برای عبور از سامانه‌های دفاع موشکی طراحی شده است. وی برای اثبات حرف خود گفت: «من یک مهندس هستم و به عنوان یک مهندس باید بگویم که ایرانی‌ها در طراحی فاتح ۱۱۰ خیلی خوب عمل کرده‌اند و به طور همزمان، قدرت و دقت آن را به شیوه‌های مختلف افزایش داده‌اند.»

یوزی رابین همچنین با اشاره به سایر دستاوردهای هوافضایی ایران از جمله موشک “فجر ۵” و موشک “زلزال” تاکید کرد: «از نظر من ایران در صنعت موشکی خود در سطح قدرت‌های بزرگ جهانی عمل می‌کند و این توانایی را دارد که بدون نیاز به سلاح هسته‌ای و صرفا با تکیه بر دقت موشک‌های خود، اسرائیل را فلج کند.»

این کارشناس موشکی رژیم صهیونیستی در ادامه، موشک‌های “قیام”، “قدر اف” و “سومار” را نمونه‌هایی از یک مهندسی خوب در صنعت موشکی ایران خواند و گفت: «من از لحاظ فنی به احترام افرادی که این کارها را انجام داده‌اند کلاهم را از سر برمیدارم.»

یوزی رابین در پایان سخنرانی خود با برشمردن دستاوردهای فضایی ایران در زمینه ساخت ماهواره‌بر و پرتاب ماهواره تاکید کرد: «ایران تمام این موفقیت‌ها را در شرایط تحریم به دست آورده است. حال، تصور کنید اگر این کشور تحریم نبود چگونه عمل می‌کرد!»

وی همچنین در یک سخنرانی دیگر در سال ۲۰۱۵، موشک “عماد” را به لحاظ دقت، یک جهش بزرگ در صنعت موشکی ایران توصیف کرد.

پاسخی بگذارید